Meghan Markle amerikai színésznő 2018. Május 19-én ment feleségül Harry brit királyi herceghez. Sussexi hercegnéként számos diplomáciai feladatot is ellát, férjével közösen minden hónapban felhívják a figyelmet valamilyen társadalmi problémára. Az egyik ilyen kedvelt témájuk a mostanában kihagyhatatlan klímavédelem kérdésköre. Harry több környezetvédelmi konferencián is felszólalt, legutóbb pedig azt nyilatkozták közösen, hogy klímavédelmi szempontokból maximum két gyermeket vállalnak.
Persze a probléma nagyon aktuális és figyelmet érdemel, azonban ezek a PR nyilatkozatok legtöbbször szöges ellentétben állnak a pár mindennapi életformájával. Az utóbbi időben számos olyan megmozdulásuk volt, amelyek pont emiatt nagyobb vihart kavartak a sajtóban.
1. Pár nap alatt négyszer is magángéppel utaztak, ráadásul luxuskörülmények között, az egyik legszennyezőbb géptípussal. Persze nem csupán erről a pár napról van szó, hanem egyébként is a legtöbbször magángépet hasznalnak, akár kisebb távolságokra is. Összehasonlításképpen: a királyi család több tagja, köztük Katalin és Vilmos herceg is többször utazott akár fapados légitársasággal is.
2. Különösen problémás, hogy ezek az utak általában nem is valamilyen halaszthatatlan programról vagy diplomáciai feladatról szóltak, hanem abszolút magánjellegűek voltak. Többek között elutaztak Elton John villájába nyaralni, illetve a hercegné születésnapját ünnepelni Ibizára.
3. Az összes uralkodócsaládot megnézve, Meghan hercegné költi messze a legtöbbet (2018-ban pl. 145 millió forintot) ruházkodásra, ráadásul a nem kifejezetten ökotudatosnak nevezhető világcégeket részesíti előnyben vásárlásai során.
4. Meghan hatalmas összegeket költ szórakozásra, a New Yorkban megrendezett babaváró bulija például 140 millió forintnak megfelelő összegű fontba került, és persze ide is luxus magángéppel utazott.
Meghan és Harry tehát a nyilatkozatokkal ellentétben a mindennapokban nem igazán környezettudatos életmódot folytatnak, rengeteg támadás is éri őket emiatt a brit közvélemény részéről.
Károly herceg, az igazi biokertész
De hogy pozitív példát is említsünk a királyi családból: Károly herceg csendesen, de igazán sokat tesz a természetvédelemért. A hercegnek régóta a legnagyobb hobbija a kertészkedés, de amikor 1980-ban a highgrove-i birtokra költözött családjával, igazán jelentős és hosszútávú fejlesztésbe kezdett a területen.
A XVIII. században épült rezidenciához tartozó területen az évek során olyan biokertészetet hozott létre, amely az organikus termelés egyik szimbólumává vált.
A hatalmas terület több részre van osztva, ezeknek mind saját arculatuk és persze feladatuk van. Megjelenik a hagyományos viktoriánus és a klasszikus angol kertépítés, de van külön vadvirágokból vagy kakukkfűből álló mező is. A kertészetnek jelentős szerepe van a kihalófélben lévő és veszélyeztetett növényfajok megmentésében is.
A gazdaságban emellett nagyon figyelnek arra, hogy ne termeljenek hulladékot, az öntözést pedig esővízzel oldják meg.
A birtok jelentőségét az is mutatja, hogy látogatóközpontként és rendezvényhelyszínként is működik, ahol jelentős szakmai kiállítások, vásárok is helyet kapnak egész évben. A kertészet mellett persze működik egy kis gazdaság is, ahol a birtokon termelt biotermékek is megvásárolhatóak, a bevételt pedig jótékony célra fordítják.
Károly herceg egyébként nem csupán a nevét adja ehhez az egyedülálló vállalkozáshoz, hanem maga is gyakran metszőollót ragad és gumicsizmát húz. A gazdaságról több filmet is forgattak, ezekben a megmutatkozik a herceg 40 év alatt szerzett hatalmas tudása és lelkesedése a téma iránt.
Reméljük, hogy Meghan és Harry a PR nyilatkozatok helyett Károly herceghez hasonlóan tettekkel is bizonyítják a környezetvédelem iránti elkötelezettségüket.
(fotók: Highgrove Gardens facebook)