Akit kicsit is foglalkoztat a bolygó jövője, az már rengeteget hallhatott a klímaváltozás romboló következményeiről. Az egyre fokozódó környezetszennyezésnek köszönhetően az átlaghőmérséklet folyamatosan emelkedik, megváltozik a csapadék mennyisége és formája, emelkedik a tengerszint és összeségében egyre szélsőségesebbé válik az időjárás. Mindezek a folyamatok persze nem csupán az embert, hanem az állat-és növényvilágot is jelentősen megterhelik. A környezetszennyezés veszélyt jelent a természetes élőhelyekre, az ott honos élővilágra, ezért egyre több a veszélyeztetett állat-és növényfaj.
A klímaváltozás azonban nem minden élőlény számára jelent ugyanakkora veszélyt. Vannak igazi túlélők, akik könnyebben képesek átvészelni a nehézségeket.
De melyek ezek a fajok és mi a titkuk?
Mi a túlélés záloga?
Ha egyszerűen akarjuk megfogalmazni, akkor az alkalmazkodás. Amely fajok jobban tudnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez, azoknak van csak igazán esélye a túlélésre.
Persze ez nem újdonság, hiszen a Föld története során többször előfordult klímaváltozás. Ezeket bizonyos fajok túlélték, mások kihaltak. Van azonban pár konkrét jellemző, amely előrevetíti, hogy mely fajok lesznek a nyertesei ennek a küzdelemnek.
-a szárazság- és melegtűrő fajok: a felmelegedés miatt egyre nagyobb teret nyernek azok az élőlények, amelyek szárazság-és melegtűrők, persze csak ha egyéb tényező nem befolyásolja a fennmaradásukat. Jó példa erre a mangó, amelyből hatalmas túltermelés van többek között a Fülöp-szigeteken a száraz évszak kitolódása és a fokozott meleg miatt.
-az élőhely változásához könnyen, jól alkalmazkodók: amely fajok jelenlegi élőhelyei zsugorodnak és ehhez nem tudnak alkalmazkodni, azok megsínylik a változást pl. a rénszarvasok. Vannak azonban jobban alkalmazkodóképes egyedek, akiket kevésbé visel meg a változás vagy éppen a meleg hatására nő a megfelelő élőhelyek nagysága. pl. egyes kétéltűek, kullancsfajok.
-könnyen élőhelyet váltó fajok: egyes fajok adottságaikból adódóan könnyen élőhelyet váltanak, tipikusan ilyenek a madarak, vagy a rovarok, melyek akár több ezer km-t is gond nélkül átrepülnek a megfelelő élettér érdekében.
-bőséges táplálékforrással rendelkező fajok: egyes fajok tápláléka eltűnőben van, ezért a fennmaradásuk is veszélybe kerülhet pl. a sarki róka tápláléka a lemming, ami folyamatos csökkenésben van.
-a nem válogatós állatok: vannak állatfajok, amelyek számára nem jelent nagy problémát a táplálékforrás, hiszen szinte mindent megesznek. Pl. csótányok, patkányok.
-szapora fajok: mivel nagyon gyors mértékben nő az egyedszámuk, ezért a kihalás is kevésbé veszélyezteti pl. rágcsálók.
-biztonságosabb élőhellyel rendelkező állatok: pl. egyes hegyvidéki állatokat kevésbé viseli meg a felmelegedés.
Látható tehát, hogy az alkalmazkodás mesterei nagy eséllyel túlélik ezt a pusztító változást is, a gyengébb egyedek pedig örökre eltűnnek.
A kérdés, hogy mi emberek melyik csoportba tartozunk? Hogy néz ki a jövő és milyen drasztikus változások várnak ránk?